رسنوران خود را به روز کنید. بازسازی رستوران یکی از مهمترین کارهایی است که در دوران رستوران داری باید تصمیم آن را بگیرید. این کار می‌تواند یک سکوی پرتاب و شروع تازه برای فعالیت شما باشد.  شاید در گذشته رستوران‌ها فقط به جهت مکانی برای میل کردن غذا تلقی می‌شدند اما امروزه این طور نیست و مردم علاوه بر صرف غذا برای سپری نمودن اوقات خود به آنجا می‌روند و یا مراسمات مختلفی چون نامزدی و سالگرد ازدواج را در آنجا برگزار می‌کنند. بازسازی و نوسازی رستوارن کار حیاتی است، اما این کار نیاز به آموزش و رعایت نکاتی دارد که به شما در این مقاله آموزش می دهیم.

رستوران‌های قدیمی باید با انجام بازسازی تبدیل به رستوران‌های لوکس و مجلل خواهند شد. در غیر این صورت چنین فضاهایی به سرعت از لیست رستوران‌های مورد علاقه و معروف بین مردم خارج خواهد شد. شاید در لحظه‌ی اول این طور به نظر برسد که انجام بازسازی کاری ریسکی و هزینه‌بر است اما نکته مهم اینجاست که شما با مدرن و به روز کردن رستوران خود علاوه بر حفظ و راضی نمودن مشتری‌های فعلی، بر مشتریان جدید خود نیز می‌افزایید پس این کار در واقع سرمایه گذاری طولانی مدت برای شما به حساب می‌آید که در صورت انجام اصولی و حرفه‌ای با جذب مشتریان بیشتر سود خود را بالاتر خواهید برد. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

بازسازی رستوران

آشنایی با بازسازی رستوران

بازسازی را می‌توان تازه کردن و جایگزین کردن ویژگی های جدید به جای بخش های فرسوده و قدیمی معرفی کرد. بازسازی رستوران هم در این دسته تغییرات قرار می گیرد. این مدل بازسازی می‌تواند شامل افزایش ارتفاع سقف رستوران، تقویت و یا اجرای فنداسیون جدید، دیوارچینی، ساخت سقف کاذب، کاغذ دیواری کردن و ایجاد پارکت و یا لمینت باشد. فضای طراحی شده برای یک رستوران باید فضایی با حس و حال متفاوت از فضای بیرون و محیط زندگی شهری باشد. استفاده از رنگ های پر هیجان و مبلمان تازه و ویژگی هایی که به ایجاد محیطی نشاط آور کمک کنند، از بایدهای طراحی این گونه فضاها هستند. عنصر زیبایی شناسی یکی از اصلی ترین نکات در طراحی و همچنین دوباره سازی رستوران است. با این کار، توان جذب مشتری شما افزایش فوق العاده ای خواهد داشت.

اهمیت نمای بیرونی در  رستوران

تغییر نمای بیرونی به صورت کلی و یا حتی جزئی در زمان بازسازی رستوران تاثیر به سزایی در جذب مشتری دارد. زمانی که برای اولین بار به یک رستوران و یا یک کافی شاپ می روید، شما از طعم غذاهای آن اطلاعی ندارید. پس المان هایی که باعث جذب مشتری برای خوردن یک وعده غذا در رستوران شما می شوند، علاوه بر دکوراسیون داخلی، شامل ساختار ساختمان و نمای بیرونی آن نیز هستند. شیک و مدرن بودن رستوران، بسیاری از افراد را به رفتن به رستوران تحریک می‌کند. همین موضوع می‌تواند اهمیت دکوراسیون و بازسازی ساختمان هم در داخل و هم در بیرون را مشخص کند.

بخش های مهم در بازسازی رستوران

به طور کلی نوسازی رستوران شامل دو بخش طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی می‌شود. به این معنا که هم داخل رستوران شما مهم است و هم خارج آن. نمای بیرونی افراد را جذب و نمای داخلی آنها برای همیشه تبدیل به مشتری دائم می‌کند. برای اینکه بتوانید یک رستوران جذاب را از نو بازسازی کرد و ظاهری جدید برای آن ساخت باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید. در ادامه به برخی از این نکات می‌پردازیم.

 • طراحی تابلوی رستوران

تابلوی نصب شده در بیرون ساختمان مطالب نماد اصلی و نمایشگر مهم رستوران شماست. بنابراین باید خاص، منحصر به فرد، خلاقانه و جلب توجه کننده باشد. خصوصاً در رستوران‌های بین راهی تابلوی ورودی باید به شکلی باشد که رانندگان را به ایستادن و میل کردن غذا در آن مکان ترغیب کند.

نمای بیرونی رستوران

 • بازسازی نمای بیرونی رستوران

تاثیر نمای خارجی یا بیرونی رستوران‌ها در جذب مشتری بسیار زیاد است. در صورتی که فردی به دنبال یک رستوران برای صرف غذا باشد در درجه اول این نمای بیرونی رستوران است که او را وادار به دیدن فضای داخلی می‌کند، و چنانچه ظاهر بیرونی رستوران قدیمی  به نظر آید افراد حاضر به انتخاب چنین مکانی نخواهند بود حتی اگر دکوراسیون داخلی بازسازی شده و مدرن باشد. پس در هنگام بازسازی رستوران از بازسازی و تغییر نمای بیرونی غافل نشوید.

 • بازسازی درب ورودی 

نصب درب شیشه‌ای باعث می‌شود مشتریان فضای داخلی رستوران را ببینند و این خود به نوعی دعوت محسوب می شود. درب‌های چوبی سبب ایجاد حس کنجکاوی و در بعضی موارد سبب امتناع از ورود به داخل رستوران می‌شود. البته هماهنگ بون در ورودی و نمای کلی ساختمان بسیار اهمیت دارد. این مسئله از انتخاب‌های حساس طراح دکوراسیون محسوب می‌شود.

 • نورپردازی

با نورپردازی مناسب و کافی فضایی دلنشین و آرام برای مشتریان خود ایجاد کنید. در رستوران‌های معمولی از نورپردازی‌های مستقیم با نورهای پر انرژی استفاده می‌کنند تا مشتریان غذای خود را سریع تر میل کرده و هر چه زودتر رستوران را برای مشتریان جدید ترک کنند اما در رستوران‌های شیک و مجلل اغلب از نورپردازی‌های ملایم بهره می‌برند پس مشتری تمایل بیشتری برای صرف وقت در آنجا دارد. انتخاب با شماست که معمولی و یا خاص باشید.

نوسازی رستوران
طراحی دکوراسیون داخلی در بازسازی رستوران

همانطور که در مطلب طراحی داخلی رستوران گفته شد، توجه به قسمت داخلی رستوران بسیار اهمیت دارد. در این قسمت مشتریان حداقل 30 الی 45 دقیقه وقت خود را صرف منتظر ماندن و میل کردن غذا می‌کنند. پس بسیار مهم است که در چه شرایطی و در چه محیطی قرار می‌گیرند. توجه به این نکته در نوسازی رستوران بسیار مهم است. برای این کار نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

 • ایجاد فضای آرام

در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی یک رستوران فاکتور آرامش محیط، برای مشتریان باید گزینه اول باشد، این جمله به معنی نبودن هیجان،جذابیت و نشاط، محیطی کم نور، بدون صدا و یا سراسر رنگ‌های خنثی نیست، بلکه یعنی  محیطی را اینجاد کنیم که افراد آرامش از اجزای آن محیط دریافت کنند.

 • کیفیت فضا

فضا در طراحی رستوران‌های سنتی بسیار حائز اهمیت است. همین عامل است که سبب ایجاد تفاوت بین رستوران‌ها، محبوبیت و افزایش میزان مشتری می‌شود. برای بالا بردن کیفیت می‌توان از المان‌های نمادین، تابلوهای نقاشی، سرو غذا به صورت ویژه و یا ترکیب خاص در دکوراسیون استفاده نمود. در واقع شما باید از هر چیزی در محیط استفاده کنید تا مشتری را سرگرم کنید. البته باید مراقب افراط کردن هم باشید.

 • بهره بردن از تاثیر وسایل تزیینی

توصیه می‌شود که در هنگام بازسازی رستوران و طراحی دکوراسیون از اکسسوری و وسایل تزیینی نیز استفاده شود، تا با این کار مشتریان علاوه بر انرژی گرفتن از رنگ‌بندی و جلوه بصری فضا، نام و خاطره رستوران شما را به یاد بسپارند. برای اینکار می‌توانید از نمادهایی که مربوط به برند رستوران شماست استفاده کنید.

 • استفاده از منابع طبیعی

در صورتی که رستوران و یا کافه شما در محلی واقع شده که منظره طبیعی در آنجا نیست، می‌توانید از چند ترفند کوچک برای طبیعی‌تر کردن محیط استفاده کنید. برای مثال با ایجاد گلدان و یا پاسیو منظره‌ای پر از گل و گیاه را ایجاد نمایید. این کار شما علاوه بر ایجاد حس صمیمیت، سبب افزایش آرامش افراد نیز خواهد شد.

ایده بازسازی رستوران
انواع سبک‌های طراحی ضمن بازسازی رستوران

با توجه به نوع کاربری فضا، محل قرارگیری، متراژ، نوردهی ساختمان و خیلی مسائل دیگر معماران طرح‌های پیشنهادی خود را برای طراحی فضا ارائه می‌دهند. در ادامه به معرفی برخی از این مدل‌ها و سبک‌ها می‌پردازیم. شما می‌توانید از این بخش ایده‌های بازسازی رستوران را برداشت کنید.

 • سبک صنعتی

این مدل از طراحی یکی از محبوب‌ترین دکورهای انتخابی برای کافه رستوران‌ها است، که در ضمن یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه برای مالکین محسوب می‌شود. در دکور صنعتی بیشتر از دیوارهای آجری استفاده شده و برای ایجاد فضای صنعتی از چوب و یا پالت بازیافت شده بهره می‌گیرند تا هر آنچه که می‌خواهند را پوشش دهد. یکی از المان‌های خاص برای چنین فضاهایی استفاده از لامپ‌های صنعتی است که علاوه بر نوردهی فضا، جلوه‌ای جذاب ایجاد می‌کند.

 • سبک وینتیج 

طراحی دکوراسیون به سبک وینتیج یا همان سبک قدیمی و سنتی طرفداران خاص خود را دارد و اصولا عموم مردم حس خوبی از چنین فضاهایی می‌گیرند. برای طراحی چنین سبک‌هایی می‌توانید با افرادی که در مورد وسایل قدیمی آشنایی دارند مشورت کنید و یا از یک طراح خبره کمک بگیرید. فقط در هنگام طراحی‌های این سبک دقت داشته باشید که منوی انتخابی کافه یا رستوران شما باید با سبک دکوراسیون و حس و حال فضا مطابقت داشته باشد.

 • سبک مدرن

مدرنیزه کردن محیط یک نوسازی معروف و پرطرفدار است. چنانچه قصد طراحی داخلی رستوران خود را به این سبک دارید می‌بایست به جزییات انتخابی متریال دقت داشته باشید. با انتخاب متریال مناسب، رنگ‌بندی‌های طبیعی، استفاده از آجر در کنار سطح صاف و صیقلی و همچنین انتخاب مبلمان ساده می‌توانید فضایی مدرن و شیک را برای کافه یا رستوران خود ایجاد نمایید.

 • سبک روستیک

در سبک روستیک یا روستایی همانطور که از اسمش پیداست بیشتر از عناصر طبیعی بهره می گیریم. در این سبک از دکوراسیون اغلب از چوب در فضا استفاده می‌شود و جلوه‌ایی خاص به فضا می‌دهد. استفاده از المان‌های مختلف سنتی و یا حتی ایجاد حوض در وسط رستوران در این طرح بسیار جذاب است.

بخش های ضروری و مورد توجه در هنگام نوسازی رستوران

بازسازی رستوران تنها به ساخت یک نمای بیرونی و تغییر مبلمان خلاصه نمی‌شود. در این روند باید به بخش‌ها و مکان‌های مختلف در تمام رستوران توجه کنید. به عنوان مثال پیشخوان برای دریافت سفارشات یک محل بسیار مهم است. از نمای پیشخوان گرفته تا فضای داخلی آن باید مورد بازسازی و توجه قرار بگیرد. آشپزخانه نیز باید در لیست نوسازی باشد. قلب یک رستوران آشپرخانه آن است. شاید مشتریان در این فضا رفت و آمد نداشته باشند اما تغییر دکوراسیون و فضای آشپزخانه برای تقویت روحیه‌ی کارمندان و کارکنان بسیار مهم است. توجه به سرویس بهداشتی نیز یکی دیگر از بخش‌های ضروری در این روند محسوب می‌شود. سرویس بهداشتی باید یک محیط تمیز، نو و کامل باشد تا مشتریان هنگام مراجعه احساس بدی نداشته باشند. در کنار این موارد توجه به هر نقطه‌ای دیگر، از بخش استراحت کارکنان گرفته تا حتی پارکینگ رستوران بسیار اهمیت دارد. با باسازی جزئیات، اصل کار را بهتر و قوی‌تر نشان خواهید داد.

تیم بازسازی رستوران سرنقش

صفر تا صد بازسازی رستوران با تیم حرفه ای سرنقش

تا این قسمت نکات لازم برای بازسازی رستوران و تبدیل یک محیط قدیمی به یک فضای جدید و جذاب را مطالعه کردید. با تمام این تفاسیر این کار به همین سادگی‌ها هم نیست. برای اینکه بتوانید یک محیط جدید را با کمترین هزینه و زیباترین نتیجه بازسازی کنید، نیاز به دانش، مهارت، تجربه و خلاقیت بالایی دارد. به همین جهت توصیه می‌کنیم کار را به کاردان بسپارید. مجموعه سرنقش یک تیم حرفه‌ای از بهترین و کاربلدترین طراحان دکوراسیون است که می‌تواند شما را به خواسته‌ای که دارید برساند. دیگر نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را کنار بگذارید و صفر تا صد کار را به افراد حرفه‌ای بسپارید.

شما همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید. در صورت ایجاد سوال یا وجود نکته‌ای، ما را از نقطه نظراتتان محروم نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست