به نظر شما چرا باید روی طراحی کافه رستوران وقت گذاشت و دقت کرد؟ چه ایده هایی در این زمینه وجود دارد؟ چه عواملی باعث می‌شود که یک کافه رستوران از دیگر رقبای خود متمایز شود؟ پاسخ دادن به همه‌ی این سوال ها می‌تواند کلید رسیدن به موفقیت باشد. موفقیتی که می‌توانید از آن به کسب درآمد از طریق طراحی دکوراسیون تجاری برسید. در ادامه بهترین و دقیق ترین نکاتی که باید در مورد طراحی و دیزاین کافه رستوران بدانید را در اختیار شما قرار می‌دهیم. تا آخر این مطلب همراه ما باشید تا مسیر تحویل را پیدا کنید.

چرا طراحی کافه رستوران اهمیت دارد؟

قبل از صحبت درباره‌ی طراحی کافه رستوران و ایده‌های آن، لازم است یک سر اطلاعات مهم را به شما منتقل کنیم. بسیاری از افراد مخالف صرف کردن دقت زیاد روی طراحی دکور و محیط کافه رستوران هستند. برخی دیگر تمام تلاش خود را می‌کنند که از هزینه‌های این کار کم کنند. مثلا بسیاری از جزئیات را حذف می‌کنند تا پول کمتری خرج کنند. در صورتی که این افراد خبر ندارد، با این حرکات جلوی سرازیر شدن پول و سود را به جیب خودشان می‌گیرند.

کافه رستوران‌ها در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از ترندترین و پررونق‌ترین شغل‌ ها شده‌ اند. تمایل مردم نیز برای مراجعه به این مراکز به شدت بیشتر شده است. کافه رستوران همانطور که از نامش پیداست محلی است مشترک برای کافه داری و رستوران داری، پس باید ویژگی ها و پارامترهای هر دو گزینه را در آن رعایت کرد. طراحی و دیزان یکی از ویژگی های خاص در این مکان‌ها محسوب می‌شود. تحقیقات نشان داده است که مشتریان بیشتر جذب مکان‌هایی می‌شوند که از نظر ظاهری، خاص و جذاب باشد. پس توجه به طراحی در این شغل، بسیار مهم است.

طراحی کافه رستورانایده‌های ساده و خلاقانه برای طراحی کافه رستوران

برای طراحی کافه رستوران داشتن ایده و خلاقیت بیشتر از پول تاثیر گذار است. بسیاری از کافه رستوران‌ها با هزینه‌های بسیار سنگین نتوانسته اند توجهات را به خود جلب کنند. در صورتی که در مقابل، برخی از کافه رستوران‌های شاید کوچک، با استفاده از طراحی‌های خلاقانه، در مرکز توجهات قرار گرفته اند. نکته‌ی که باید به آن توجه کنید، سادگی است. کارهای الکی شلوغ مبتدیانه است و جواب نخواهد داد. شما باید بتوانید یک طرح خلاقانه را در آن سادگی پیاده کنید. در ادامه به نکات مهمی که باید در طراحی دکوراسیون کافه رستوران توجه شود، می‌پردازیم.

  • سبک خود را انتخاب کنید

انتخاب سبک  پایه‌ای ترین مرحله در طراحی کافه رستوران است. شما باید انتخاب کنید به دنبال چه سبک و سیاقی هستید. در یک دسته بندی کلی دو طرح و سبک اصلی داریم. سنتی و مدرن. البته نکته ای که باید به آن توجه کنید، جامعه هدف است. جامعه هدف یعنی کار شما بیشتر کدام قشر از افراد را شامل می‌شود. به عنوان مثال اگر بیشتر می‌خواهید افراد میانسال و جا افتاده را جذب کنید، بهتر است یک فضای سنتی و تقریبا رسمی ایجاد کنید. مثلا طراحی سفره خانه سنتی مشخصات ویژه‌ای دارد. اگر قشر جوان کافی شاپ پسند مد نظر شماست، باید خاص تر کار کنید.

انتخاب سبک باید با سلیقه شما، سلیقه مشتریان و همچنین نوع خدمات شما سازگار باشد. سرو کردن چلو ماهیچه و گردن در یک فضای کافی شاپی با نور کم، جالب به نظر نمی‌رسد. البته در دیزان، هیچ محدودیتی وجود ندارد. شما می‌توانید به صورت تلفیقی از سبک مدرن و سنتی در کنار هم استفاده کنید. استفاده از برخی از المان های سنتی در طراحی های مدرن هم جالب به نظر می‌رسد.

  • نور، مهمترین فاکتور طراحی

در طراحی کافه رستوران توجه به نور بسیار مهم است. در واقع فاکتور نور می‌تواند بسیاری از افراد را جذب و بسیاری دیگر را دفع کند. کافه رستوران فضایی است که باید پارامترهای خاص یک کافه را داشته باشد. پس از استفاده کردن نورهای زیاد و ایجاد فضایی خیلی روشن باید پرهیز کرد. اولین بار یک کافه رستوران در لندن، با استفاده از لوله‌های آهنی مربوط به آب، به صورت کاملا خلاقانه و زیبا، کار نور پردازی را انجام داد. آنها به سمت تمام میزها و دور تا دور کافه رستوران را لوله کشی کردن و در محل خروجی شیر آب، از لامپ‌های جذاب استفاده کردند. همین امر باعث شد که به سرعت در تمام انگلستان شهرت پیدا کند.

  • طراحی خاص محیط (دکوراسیون)

بعد از موارد کلی به دیزان کلی در طراحی کافه رستوران می‌رسیم. در واقع دکور زدن و دیزاین کردن می‌تواند بسیار ساده اما گیرا و جذاب باشد. به عنوان مثال در یکی از کافه رستوران های هلند، کتاب‌های پر طرفدار را به دیوار چسبانده بود، در حالی صفحه های خاصی از آنها باز شده بودند. جالب است بدانید دیزان و دکور یکی از رشته‌های درسی پر طرفدار در دانشگاه‌های مطرح دنیا است. شما باید توانایی برندسازی خود را در طراحی نشان دهید. در واقع باید طراحی را به نحوی اجرا کنید که علاوه بر عنصر زیباسازی فضا و جذب مشتری، به شکلی باشد که برند شما در خاطر مشتریان ثبت شود.

  • جزئیات را دست کم نگیرید

در طراحی دکوراسیون داخلی کافه رستوران توجه به جزئیات به اندازه کلیات مهم است.هرچقدر ویژگی‌ها و یا به اصطلاح آپشن‌ها را افزایش دهید، بازخورد بهتری دریافت می‌کنید. امروزه بسیاری از کافه رستوران‌ها داراری طراحی های بسیار خوب و مشتری پسندی هستند. اما رقابت اصلی آنها در جزئیات است. چیزهای کوچکی مثل، محلی برای نگهداری کودکان، قسمتی برای سلفی گرفتن، وای فای رایگان، دیزان روی میزها، دیزاین ظرف‌های خوراکی، آویزهای سقفی، نوشته های کوچک جذاب از بزرگان، لباس کارکنان، طراحی برگه‌ی منو، قاب عکس‌ها، تخته‌های گچی و… برخی از نکاتی است که باید به آن توجه کنید. این جزئیات شاید کوچک باشند، اما توجهات بزرگی را به خود جلب می‌کنند.

  • ایده‌های مناسبتی

یکی از کارهای خلاقانه‌ای که می‌توانید در طراحی کافه رستوران انجام دهید، توجه به طراحی های مناسبتی است. به عنوان مثال در ایام عید نوروز می‌توانید از المان های مربوط به عید استفاده کنید. روزهای خاص را توجه کنید، مثلا در روز جهانی کتابخوانی از طرح های مربوط به کتاب استفاده کنید. در روز مادر، روز پدر، روز خواهر و… نیز می‌توانید بهره های لازم را ببرید. این کار باعث جذب مشتریانی می‌شود که به این مراسمات علاقه‌مند هستند.

  • طراحی مناسبتیفرصت عکاسی درست کنید

طراحی کافه رستوران باید به صورتی باشد که افراد در آنجا عکس بگیرند. در این حالت، شما به صورت پنهان چند کار مفید انجام داده اید. در ابتدا جای خود را در دل مشتریان باز می‌کنید. سپس از تبلیغات غیر مستقیم استفاده می‌کنید. مشتریان عکس می‌گیرند، عکس‌ها را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. همین کار باعث می‌شود بدون صرف کردن هزینه، یکی از پر بازخورد ترین تبلیغات را انجام دهید. تبلیغی که از طرف مشتریان انجام می‌شود، بسیار مفیدتر از تبلیغات شما خواهد بود. امروزه شبکه‌های اجتماعی بهترین درگاه برای بالا رفتن شهرت و جذب مشتریان است.

به عنوان نمونه، یکی از کافه رستوران‌ها در شهر قم، یک حرکت خلاقانه کرده است. این کافه رستوران  ماشین های قدیمی را تبدیل به محلی برای نشستن کرده است. ماشین‌ها از وسط نصف شده و در وسط آنها میز گذاشته شده است. این کار باعث رونق گرفتن کسب و کار آنها شده است. زیرا عده‌ی زیادی می‌خواهند با این صحنه‌ها عکس بگیرند.

طراحی دکوراسیون کافه رستوران سرمایه گذاری موفق

به هزینه‌ای که بابت دکوراسیون داخلی کافه رستوران پرداخت می‌کنید، به چشم هزینه‌های اضافی نگاه نکنید. این کار شما در واقع یک سرمایه گذاری بزرگ برای شغل شماست. در واقع اگر کیفیت خوراکی‌های شما 50 درصد در جذب مشتریان تاثیر داشته باشد، دکوراسیون نیز به همین مقدار تاثیر خواهد داشت. البته لازم به ذکر است، همیشه لازم نیست هزینه‌های سنگین داشته باشید. گاهی با یک طرح ساده، کم هزینه اما خلاقانه کافه رستوران شما مثل بمب صدا می‌کند. اما چگونه می‌توان به این طرح رسید؟ دیزاین کردن یک مهارت،هنر و علم است. برای این کار باید سراغ افرادی بروید که این علم را در اختیار دارند. ما یک پیشنهاد عالی در این زمینه برای شما آماده کرده ایم.

طراحی کافه رستورانخاص ترین طراحی کافه رستوران با تیم سرنقش

مجموعه سرنقش شما را به ایجاد یک دکوراسیون و طراحی کافه رستوران خاص دعوت می‌کند. سرنقش یک شرکت عمران و معماری است که در زمینه طراحی و دیزاین، به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کند. این شرکت بهترین و خاص ترین طراحی ها را با توجه به موقعیت و شرایط شما طراحی و پیاده سازی می‌کند. تنها کافی است نگاهی به سوابق و رزومه این مجموعه داشته باشید تا متوجه ظرافت و زیبایی کارها شوید. نکته جذاب سرنقش، حذف هزینه‌های اضافی و استفاده از موقعیت مکانی شما به نحو احسنت است. اگر به دنبال تحول می‌گردید، آن را پیدا کرده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست