طراحی سفره خانه سنتی از سبک معماری ایرانی پیروی می کنند. در کل کلمه سنتی یادآور فضاهای دلنشین، جذاب و پر از آرامش در الگوهای معماری ایرانی می باشد که با طراحی بسیار زیبا و کاربردی و با در نظر گرفتن المانهای خاص در ساخت دکوراسیون داخلی شاهکارهای معماری مهمی را رقم زده اند. اگر توجه کرده باشید در سفره خانه‌ها معمولا از طاق‌های کوتاه برای ایجاد محیطی صمیمی بهره برده می‌شود. از زمان گذشته سازندگان سفره خانه های سنتی بر این باور بوده اند که این مکان باید دارای دو محیط سر باز و سر پوشیده باشند. این امر بر آن معنی است که در فصول گرم از محیط سر باز استفاده شده و در فصول سرد با استفاده از محیط سر پوشیده محفلی گرم ایجاد کنند.

طراحی سفره خانه سنتی

معماری سفره خانه سنتی

طراحی سفره خانه سنتی در کنار چیدمان ایرانی و استفاده از وسایل قدیمی محیطی لذت بخش را برای سفره خانه به وجود می‌آورد. برای این معماری باید از عناصر و مواد طبیعی استفاده شود تا به بهترین شکل برای مشتریان خانه های قدیمی را یادآوری کند. مثلا دیوارهای سفره خانه های سنتی معمولاً آجری، کاهگلی و یا گچی هستند که با استفاده از گچ بری های سنتی و یا آیینه کاری های زیبا تزیین شده اند. حتما توجه کنید در سفره خانه های سرپوشیده وجود پنجره هایی با شیشه های رنگی و نگاره هایی با نقوش اسلیمی یا نقاشی ها، طرح‌ها و پرده‌هایی با مضامین داستان های شاهنامه، برای ایجاد یک محیط سنتی و زیبا برای سرو غذاهای سنتی کمک می کنند. همینطور اگر سفره خانه سرباز باشد، ساخت حوضچه های زیبا که با کاشی های آبی رنگ پوشیده شده اند، حس آرامش بخشی را به افراد منتقل می کند.

برای دکوراسیون سفره خانه سنتی از وسایلی مانند تخت های چوبی سنتی، میز و صندلی های چوبی منبت کاری شده، ظروف مسی یا سفالی، سفره های قلمکاری برای سرو غذا، فرش‌ها و قالیچه‌های خوش نقش و… استفاده می شود. توجه کنید این وسایل که یادآور فرهنگ، آداب و رسوم ما ایرانیان هستند، محیط سفره خانه را بسیار گرم و صمیمی می کنند.

معماری سفره خانه سنتی

المان های موثر در دکوراسیون سفره خانه سنتی

برای طراحی سفره خانه سنتی استفاده از المان های نوستالژیک و سنتی هر اقلیم می تواند به ایجاد حس فضا کمک کند برخی از المانهای سنتی یادآور روزگار کهن ایرانی به قرار زیر می باشند:

  • المان آب

کاربرد آب به صورت جوی جاری یا آب نما و فرم های دیگر همواره در معماری ایرانی مشاهده می گردد بنابراین به کار گیری هوشمندانه و امروزی این المان می‌تواند در طراحی داخلی سفره خانه بسیار مهم باشد. می‌توان گفت از پرکاربردترین المان‌ها در فضای سنتی به کارگیری حوض های زیبای ایرانی می‌باشد که با فرم های متفاوت و جذاب خود به تلطیف فضای موجود کمک می کند. 

  • مبلمان سنتی

کاربرد تخت به جای میز و صندلی در طراحی داخلی سفره خانه سنتی می تواند راهکار مناسبی باشد که اگر با قالیچه های سنتی همراه باشد حس فضا را دو چندان می کند. پیشنهاد ما استفاده از لوسترهای سنتی در این فضا است. قاب‌های خطاطی به خط نستعلیق نیز می تواند نقش مهمی داشته باشد.

مبلمان در سفره خانه سنتی

  • پنجره های ارسی

به پنجره های مشبکی پنجره های ارسی نیز گفته می شود که با شیشه های رنگی مزین می شدند و معمولا از پایین تا بالای یه دیوار را شامل می شدند استفاده از این المان قدیمی که در بسیاری از خانه های سنتی یافت می شد می‌تواند به حس فضایی سفره خانه کمک کند. 

  • رواق

در فضاهای ایرانی رواق به وفور یافت می شود که اگر فرم آن در طراحی کافه سنتی استفاده شود می تواند حس بسیار قوی ای از فضای سنتی را به همراه داشته باشد.

رواق در سفره خانه سنتی

  • گل و گیاه

کاربرد هوشمندانه ی فضای سبز که بتواند چند کاربری دیگر هم به همراه داشته باشد فضای سفره خانه را جذاب تر می کند. یک نوع از این کاربری ها می تواند ایجاد محرمیت به وسیله ی گل و گیاه باشد که علاوه بر زیبا شدن، خلق فضایی دنج و آرام را میسر می کند.

کاربرد متریال در طراحی سفره خانه سنتی 

  • متریال آجر

یکی از مصالح پرکاربرد در ایران به ویژه در مناطق مرکزی و گرم و خشک آجر بود که به دلیل ظرفیت گرمایی خود منجر به آسایش فضایی می شد و به با این دلیل اقلیمی طراحی سفره خانه سنتی بسیار استفاده می‌شد. در عصر جدید با مدرن شدن بسیاری از ساختمانها استفاده از مصالح آجر کمرنگتر شده است بنابراین استفاده از آجر می تواند یادآور خانه ها و فضاهای سنتی ایرانی باشد.

کاربرد آجر در ساخت سفره خانه

  • متریال کاشی

کاربرد کاشی های هفت رنگ یا کاشی آبی ایرانی به ویژه در حوض ها بسیار رواج داشت که استفاده حرفه ای از آنها می تواند زیبایی فضا و جذابیت آن را دو چندان کند. البته توجه کنید علاوه بر حوض می‌توانید از کاشی برای جداره ها، سقف و حتی کف نیز برای طراحی کافه رستوران استفاده نمایید.

متریال کاشی در ساخت کافه

  • شیشه های رنگی

در قدیم در پنجره‌ها و درها شیشه های رنگی که استفاده می‌شد و به انتقال نور چند رنگ به داخل فضا منجر می‌شد می تواند بسیار اثر گذار باشد. همینطور استفاده از پارتیشن های گره چینی در جداره ها و سقف می تواند مفید باشد. بیشتر کارفرمایان دوست دارند که طراحی سفره خانه سنتی به شکل امروزی صورت گیرد یعنی المان های سنتی را به شکل ها و فرم های امروزی تر جایگزین کرد که انجام این کار به خلق فضایی امروزی با هویت ایرانی منجر می گردد.

استفاده از شیشه های رنگی در طراحی سفره خانه

تیم سرنقش  مجموعه ی حرفه ای  برای طراحی دکوراسیون داخلی

ما در این مقاله تمام نکات در زمینه طراحی سفره خانه سنتی را آموزش دادیم. البته حتما توجه داشته باشید این کار نیازمند داشتن مهارت و تبحر خاصی است و توسط متخصصین مجرب باید صورت گیرد در غیر این صورت بودجه شما به هدر رفته و متحمل ضررهای سنگینی می‌شوید. تیم سرنقش یکی از مجموعه های برتر در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون در خدمت شماست که می‌توانید با خیالی آسوده صفر تا صد کار خود را به این تیم با سابقه سپرده و شاهد دریافت بهترین نتیجه باشید. برای مشاوره بیشتر همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست