کافه روف گاردن های ساخته شده در پشت بام ساختمان ها یکی از متنوع ترین و زیباترین کافه های شهرها هستند. این کافه ها می توانند شهر را از نمای متفاوت و جذاب به مشتریان خود نمایش دهند. وهمچنین می توانند چشم اندازهای زیبایی از خیابان ها و مردم را ارائه دهند و به مهمانان اجازه می دهند تا در کنار صرف یک نوشیدنی از منظره زیبای سطح شهر لذت ببرند . کافه روف گاردن ها گزینه مناسبی بری فصل های گرم مانند بهار و تابستان هستند. در این فضاهای متفاوت و زیبا  که روحیه انسان را به وجد میاورد شما می توانید با دوستان یا خانواده خود دیدار کنید  یا اینکه پاتوقی برای قرارهای دوستانه تان باشد .

طراحي كافه روف گاردن
طراحی رستوران در روف گاردن نیازمند تلفیق دو دانش زیر است .
  • طراحی رستوران
  • طراحی روف گاردن

شما باید ابتدا یک روف گاردن مناسب طراحی کنید و سپس با اصول طراحی رستوران  روف گاردن را تغییر داده و به رستوران تبدیل  کنید.همچنین در این طراحی اگر خلاق باشید میتوانید به جذب مشتری کمک کند. به خصوص در کلان شهرهایی مانند تهران که تعداد زیادی کافه و رستوران وجود دارد و این به آن معنی است که افراد انتخاب های متنوعی برای  گذراندن وقت خالی خود دارند.به همین دلیل جذب مشتری و همچنین وفادار سازی مشتری بسیار اهمیت دارد. رستوران شما باید مکانی باشد که افراد به عنوان پاتوق همیشگی به آن نگاه کنند . کافه روف گاردن هایی که طراحی میشنوند  در عین حال که دکوراسیون های متفاوتی دارند اما ویژگی یکسانی را دارند: نما و منظره .

 

اصول طراحی  کافه روف گاردن :

طراحی  کافه روف گاردن  یا بام سبز نیاز به دانشی جامع و کامل از لحاظ معماری و گیاه شناسی دارد. بر روی بام سبز فضاهای متفاوتی می توان ایجاد کرد. مانند انواع آب نما ، پرگولا و آلاچیق، انواع گیاهان و …برای ساخت هریک ابتدا ساختمان از لحاظ مقاومت و ایستادگی ساختمان مورد بررسی قرار میگیرد. حالا برای ساخت یک رستوران در بام مواردی همچون حساب کردن بار مرده و زنده بسیار اهمیت دارد . ساخت روف گاردن با آوردن فضای طبیعی به بام انجام میگیرد .برای طراحی روف گاردن بام را باید متناسب با فضای طبیعی آماده ساخت مثلا اگر قرار است فضای سبزی در روف گاردن طراحی بشود باید کف پوش را متناسب با آن قرار داد در واقع انتخاب متریال درست برای  دکوراسیون کروف گاردن بسیار اهمیت دارد. متریال هایی برای بام سبز مناسبند که مقاومت کافی در برابر گرما، سرما، باران و برف و … داشته باشند.

نمای کافه روف گاردن

اصول طراحی رستوران :

طراحی رستوران و کافی شاپ قوانین مربوط به خود را دارد. فاصله ی میزها از یکدیگر، قرارگیری پیشخوان، تهویه مناسب ، قرارگیری آشپزخانه و محل سرو خوراکی ها همگی برطبق سیرکولاسیون مناسب باید در فضا قرارگیرند .معمار داخلی باید در چیدمان فضای اصلی دقت کند به طوریکه پیشخدمت بتواند به راحتی  و بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران به کار سویسدهی برسد و فضای کافی اطراف میز جهت سرویس دهی و با احتساب عبور و مرور افراد باید در نظر گرفته شود.آشپزخانه ها معمولا در فضایی قرار میگیرند که از دید مشتریان پنهان باشند مگر اینکه عامدانه در آن کافه بخواهند مراحل پخت و تهیه خوراکی ها را نشان بدهند.

تلفیق طراحی :

گاهی در طراحی ها  سبک های مختلف را تلفیق میکنند به عنوان مثال از ترکیب روف گاردن و رستوران و کافه می توان به نتیجه جذابی مانند بام رستوران ها رسید.برای تلفیق طراحی بباید نکات زیر را مد نظر قرار داد؛

  • اگر تلفیق طراحی  که در سبک است ، معمار باید اطلاعات کافی در مورد هر دو سبک را داشته باشد و با توجه به استانداردها و قوانین مربوطه  آن را به انجام رساند.
  • اگر تلفیق در فضا و نوع کاربری است ، استاندارد های اجرایی هر فضا باید رعایت شود و سپس اضافات و یا ملزومات هر تک فضا حذف یا ترکیب گردد.

تلفیق  دو سبک کار تخصصی است و نیاز به مهارت دارد به طور مثال در این مقاله برای طراحی رستوران در روف گاردن ابتدا نقطه قوت اصلی یعنی چشم انداز حفظ شده و سپس به استانداردها و چیدمان فضای رستوران می پردازیم.

طراحی کافه گاردن

بدیهیات در طراحی و اجرای کافه روف گاردن طبق لیست زیر می باشد :
  •  قراردادن صحیح عناصر
  • اجرای تاسیسات
  •  استفاده از متریال و چوب های مخصوص
  •  استفاده از چمن های  مصنوعی مخصوص بام
  • نور پردازی و طراحی جلوه های نوری

در ادامه لیست قصد داریم موارد فوق را بررسی کنیم .

۱ – قراردادن صحیح عناصر:

بدیهی است که باید برای هر یک از عناصر و المان ها بهترین مکان را در نظر گرفت.برای اینکه به بهترین شکل این کار را انجام بدهید می بایست عناصر کلی که در طراحی کافه روف گاردن قابلیت اجرایی دارند را بشناسید و در مورد انها اطلاعات کافی داشته باشید .سپس با توجه به نیازی که دارید آنهارا در ابعاد و اندازه های معینی دربیاورید. آبنماها و کانتر ها و درختان سبز و … از عناصر کلی هستندو دیگر موارد نیز برای تکمیل شدن فرم اصلی روف گاردن شما در نظر گرفته می شود.بهترین کار برای طراحی کافه روف گاردن این است که ابتدا کانتری برای قرار دادن یخچالی کوچک و ظروف مربوط به قهوه در نظر بگیرید و بهتر است این کانتر مسقف باشد. زیرا شما در زمستانها و پاییز هم میخواهید از روف گاردن خود استفاده نمایید.

۲ – اجرای تاسیسات:

اجرای تاسیسات روف گاردن نکته بسیار مهمی است. زیرا شما در بام ساختمان خود می بایست فضای سبز اختصاصی را ایجاد نمایید که اگر تاسیسات را به قاعده و درست  اجرا نکنید ممکن است برایتان دردسرهای زیادی برای شما و ساکنین ساختمان ایجاد نماید. عایق کاری مجدد پشت بام میتواند تا حدود زیادی خیال شما را از نمزدگی سقف طبقه آخر راحت کند.مشخص کردن محلی مناسب برای فاضلاب کانتر و محل قرارگیری لوله های آب و سینک نکته ی بسیار اهمیت داری است .برای کف پشت بام میتوانید از هر متریالی استفاده کنید . موزاییک، سنگ یا هر متریال دیگری.

۳ – استفاده ازمتریال و چوب های مخصوص:

چوب های مخصوص نما یکی از متریال هایی است که همواره برای ساخت روف گاردن ها مورد توجه قرار میگیرد. چوب هایی که به نام ترموود شهرت دارند  و قابلیت استفاده در فضاهای باز را دارند.علاوه بر این برای دکور هم میتوان از آنها بهره برد یعنی شما می توانید از همین چوب ها نیز به عنوان عناصر دکوراتیو که فضای روف گاردن را زیبا می کنند، استفاده نمایید.کافی است بدانید که منظور های استفاده از روف گاردن چیست و چه کاربری هایی می توانید از روف گاردن ساختمان خود انتظار داشته باشید. فضایی برای پذیرایی صبحانه و ناهار و شام یا حتی مطالعه کتابی که به آن علاقه مند هستید.

طراحی کافه روف گاردن

۴ – استفاده از چمن های مصنوعی روی بام:

یکی از معروف ترین و نتیجه بخش ترین راه ها برای زیباسازی و بخشیدن طراوت بیشتر در هنگام طراحی کافه روف گاردن، استفاده از چمن های مصنوعی است. این روش هم باعث ایجاد طرحی متفاوت  خلاقانه . زیبا میگردد و هم نسبت به الباقی متریال ها هزینه های کمتری را در پی خواهد داشت.در طراحی کافه روف گاردن اگر می خواهید طراوت و شادابی را بالا ببرید حتماً از گلهای طبیعی و درختچه های سازگار با محیط های باز نیز استفاده نمایید. ترکیبی از رطوبت و سبزی وگل های زیبا میتواند طراوت روف گاردن را بسیار بالا ببرد. کل این فضا در کنار آبنمایی لوکس  و یا لوستری زیبا چهره ای متفاوت به پشت بام شما می دهد و میتوانید روف گاردن خود را نمادی از طبیعت مکان مورد نظر خود قرار دهید. بازدهی بیشتر روف گاردن بستگی به خلاقیت خودتان دارد.

۵ – نورپردازی و طراحی جلوه های نوری:

کافه روف گاردن  شما زمانی زیبا می شود که بتوانید نورپردازی خوبی انجام بدهید و از خاصیت نورهای مختلف  وجلوه های نوری زیبا در آن استفاده نمایید. ابتدا با توجه به مبلمان و صندلی های روف گاردن نورپردازی را شروع کنید . مبلمان فضای سبزدر شب نیاز به نور زیادی دارد و متناسب با سلیقه و خلاقیت طراح و همچنین جانمایی بام باید جلوه های نوری متناسبی داشته باشد. شما می توانید از پرژکتورهای نوری برای روشنایی اصلی استفاده نمایید .نورهای خطی ، نورهای ستاره ای ،نورهای رنگی ، پرژکتورهای قوی و لوسترهای زیبا و لامپ های مختلف با اشکال و رنگ های متنوع  با توجه به خلاقیت و تخصص نورپرداز جلوه های ناب و خاصی را برای کافه روف گاردن ها به ارمغان میاورد.

نورپردازی کافه روف گاردن

نتیجه گیری :

مقاله ما  قصد دارد تا شرایط و ویژگی های طراحی کافه روف گاردن را توضیح دهد. روف گاردنی که در دل خود یک کافی شاپ کوچک را جای داده است. به عقیده ما یکی از روزهای هفته مانند جمعه ها و روزهای تعطیل فرصت مناسبی است که بتوان صرف صبحانه را با آرامش صبح تجربه کرد. شما در هر لحظه از شبانه روز نیز میتوانید از  کافه روف گاردن اختصاصی خود لذت ببرید.ولی داشتن کافه روف گاردن دارای ضوابط و شرایطی است که مقاله ما امروز در مورد آن با شما صحبت می کند. شرایطی که به لحاظ طراحی و جا نمایی المان های یک روف گاردن با کیفیت مورد نیاز است. شما به محض اینکه نیازهای خود را با اندازه های موجود بام تطبیق دادید در واقع ایده های جدید راه ورود به ذهن شما را پیدا می کنند و با مشورت با طراحان ما میتوانید آنها را بررسی و اجرا نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست