دکوراسیون داخلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

دکوراسیون داخلی یا به عبارتی دیگر همان هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه است. مانند هنرهای دیگر دکوراسیون داخلی، دارای سبک و سیاق و اصولی است که بر اساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره، دستخوش تغییر می‌شوند. در واقع معماری داخلی همان خلق فضاست، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. البته طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، مکانی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.

توجه داشته باشید طراحی دکوراسیون داخلی فقط برای زیبا جلوه دادن محیطی نیست. همچنین می‌تواند بر خلق و خو افراد آن محیط نیز تاثیر قابل توجهی بگذارد. کاربرد طرح‌های رنگی نشاط بخش، ایده های متفکرانه در نور و فضا می‌تواند باعث ایجاد حس تفاوت و احساس آرامش کند.

طراحی دکوراسیون داخلی

تاریخچه پیدایش دکوراسیون           

به طور حتم علاقه انسان به تزئین و آرایش محل زندگی‌اش امری تازه نیست حتی این احتمال وجود دارد که نقاشی‌های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع‌ رسانی، نقش تزئینی نیز داشته‌اند. زمانی که در سال 1922، هاوارد کارتر (Howard Carter)، باستان شناس بریتانیایی، مقبره توتنخامون (Tutankhamen) را گشود. در آن مکان نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و تمایل آن‌ها به تزئینات و طراحی دکوراسیون داخلی را در اختیار دانشمندان گذاشت که به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله‌دار و منجر به تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.

تاریخچه پیدایش دکوراسیون

 دکوراسیون داخلی از دیدگاه‌های مختلف

پاسخ این سؤال را می‌توان از دو دیدگاه مختلف پاسخ داد. نخست از دید و نقطه نظر عامیانه  و دوم از دید متخصصین و با تقسیم بندی تخصصی و علمی طراحی دکوراسیون داخلی. هنگامی که از این عبارت در مقابل افراد مختلف استفاده می‌کنیم، باید منظور شخص و از همه مهم‌تر محوه برداشت طرف مقابل را بدانیم. زیرا صحبت و توافق طرفین یک پروژه، در شرایطی که برداشت متفاوتی از منظور یکدیگر دارند، نتیجه بسیار بدی خواهد داشت. به عبارتی دیگر این کار توجه به هویت مخاطب و درخواست های اوست و این هنر دکوراتور است که بتواند طوری به سلیقه مخاطب توجه کند که اصول زیباشناسی و شاید بتوان گفت جنبه‎های معنوی و روانی، تامین شوند و در عین حال ‌عملکردها به شیوه ای صحیح شکل گیرند.

منظور دکوراسیون داخلی

انواع دکوراسیون داخلی

طراحی فقط و فقط محدود به منازل و ساختمان های مسکونی نیست، در مدارس و حتی بیمارستان‌ها نیز قابلیت پیاده سازی دارد. طراحی کافه و بیمارستان هم می‌تواند مهم باشد زیرا انسان همواره  زیبایی را دوست دارد. به طور مثال در محیط های کاری و تجاری این طراحی‌ها می‌تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود و باعث افزایش اعتبار یک شرکت و افزایش روحیه کاری کارمندان آن شود. اکنون فرض کنید که یک رستوران که از فضای خوبی برخوردار باشد، به صورت ناخودآگاه فقط با دکوراسیون خلاقانه، زیبا و هدفمند و بدون آشنایی قبلی مشتریان زیادی را جلب خواهد کرد.

گام اول برای شروع طراحی دکوراسیون داخلی، دانستن اطلاعاتی درباره انواع مختلف سبک‌های دکوراسیون است. زیرا سبک‌های مختلفی مانند مدرن، مینیمال، اسکاندیناوی، صنعتی و… تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و هر شخصی باید با توجه به سلیقه خود یکی از آن‌ها را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب کند.

انواع دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

توجه داشته باشید که طراحی دکوراسیون منزل، به معنای هماهنگ‌سازی اجزای داخلی خانه است که با هدف زیباتر شدن و ایجاد یک فضای گرم و دل انگیز در فضای خانه می‌باشد. مخصوصا در خانه های کوچک و نقلی آپارتمانی امروزی با استفاده از طراحی درست منزل می‌توان این فضا را بهینه سازی کرد و با ایجاد هماهنگی بین اجزا، وسایل و رنگ‌ها، جلوه‌ آن‌ها را بیشتر کرد. امروزه نقل مکان به خانه های جدید همیشه برای افراد یک خانه پر از هیجان و جذابیت است، البته گاهی اوقات نحوه چیدمان دکوراسیون خانه تبدیل به یک دغدغه برای افراد آن خانه، مخصوصا خانم خانه می‌شود و شما باید تصمیم بگیرید که وسایل خود را در محیط جدید و فضایی که مشاهده می‌کنید به چه صورت بچینید تا یک فضای مناسب را فراهم کنید و طوری طراحی دکوراسیون خانه را انجام دهید که بازتابی از شخصیت و احساس و سلیقه شما باشد.

همچنین می‌توانید علاوه بر آن در این خانه احساس شادی و خوشحالی و راحتی داشته باشید. به منظور انجام این کار شما نیاز دارید که نکات مهم در رابطه با این طراحی حرفه‌ای را بدانید و وسایل مختلف از جمله مبلمان و بافت دیوار و رنگ آن‌ها را به خوبی انتخاب کنید تا در هماهنگی با یکدیگر باشند و با یک نقشه از پیش تعیین شده وسایل را درست در سر جای خود قرار دهید و مرحله به مرحله مثل یک طراح داخلی حرفه ای، کاربرد طراحی و دیزاین منزل خود را انجام دهید.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

ترفندهای چیدمان در دکوراسیون

یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب قاب عکس‌ها و قاب‌های هنری متناسب با فضا و روحیه ای است که در داخل فضا برقرار است. مطلوب است هر تابلویی که برای زیبایی دکوراسیون داخلی انتخاب می‌کنید در هماهنگی با سایر قسمت‌ها باشد.

از شاخص‌های مهم دیگری که در طراحی داخلی مکان‌های مسکونی و سایر محیط ها باید به آن توجه شود، نورپردازی و تاثیر نور و روشنایی در دکوراسیون می‌باشد. همچنین این نورپردازی می‌تواند به کمک نورهای طبیعی لوسترها انجام شود و اگر قرار است از نورهای مختلف در ساختمان استفاده شود، مطلوب است در بهترین مکان ممکن جای بگیرند و مدل رشته‌های نوری با سبک کلی دکوراسیون منزل در تناسب و هماهنگی باشد و میزان نور در مکان های مختلف با توجه به نیاز هر قسمت باشد. البته رنگ نور متناسب با سلیقه و حس و حال فضا انتخاب شود. به جهت تنظیم کردن کنتراست نور می‌توانید از نورهای تو کار هم در قسمت‌های مختلف فضا استفاده کنید.

چیدمان دکوراسیون

سرنقش مجموعه ی حرفه ای  برای طراحی دکوراسیون داخلی

ما در این مقاله تمام نکات در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی را آموزش دادیم. طراحی دکوراسیون به مهارت و تبحر خاصی نیازمند است و توسط متخصصین مجرب انجام می‌گیرد در غیر این صورت هزینه شما به هدر رفته و اهداف شما به ثمر نمی‌رسد. پیشنهاد ما به شما مجموعه حرفه‌ای سرنقش بوده که یکی از مجموعه‌های برتر در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون است و شما می‌توانید با خیالی آسوده صفر تا صد کار خود را به این مجموعه با تجربه سپرده و شاهد دریافت بهترین نتیجه باشید. همینطور می‌توانید به منظور مشاوره بیشتر همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست