خانه مهمترین مکانی است که انسان در طول زندگی وقت خود را در آن سپری می‌کند. از همان زمان انسانهای اولیه و غارنشینی، توجه به سرپناه و محل زندگی بسیار اهمیت داشته است. با گذر زمان خانه‌ها اهمیت بیشتری در زندگی پیدا کردند. حالا دکوراسیون خانه تبدیل به نمادی از شخصیت و سطح زندگی آدمها شده است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به محل زندگی و خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند اهمیت می‌دهید و به دنبال زیباسازی آن هستید، پست در حال مطالعه مطلب درستی می‌باشد. در ادامه نکات و اصول بسیار مهمی را در مورد طراحی دکوراسیون منزل با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. قبل از دست زدن به هر چیزی حتی اگر آب دستتان است زمین بگذارید و این مطلب را مطالعه کنید.

دکوراسیون خانهاهمیت دکوراسیون و دیزان خانه

قبل از هر چیزی باید از انگیز و اهمیت طراحی دکوراسیون خانه مطلع شویم. توجه کردن به طراحی خانه و چیدمان آن از جهات مختلفی اهمیت دارد. همانطور که خانه دارای اهمیت‌های گوناگونی است. از طرفی، خانه، سرپناه، پناهگاه، سنگر و محل فرار شما از دنیای بزرگ و مشکلاتش است. پس در قدم اول محیط خانه باید برای شما آرامش بخش باشد. شما باید انرژی مثبت از خانه دریافت کنید تا خستگی‌ها و بی‌حوصلگی‌های خود را فراموش کنید. از طرفی دیگر، خانه شما، نماد جایگاه اجتماعی، سطح زندگی، سلیقه، و در کل نمادی از خود شماست. تقریبا به راحتی می‌توان از شکل و شمایل یک خانه دریافت که افرادی که در آن زندگی می‌کنند چه خصوصیات اخلاقی دارند و سلیقه آنها در چه اموری است. پس دیزاین خانه از جهت نمایش سطح زندگی شما نیز اهمیت دارد.

از یک جهت دیگر، جالب است بدانید طراحی خانه هرچقدر زیباتر و نوین‌تر باشد، قطعا آن ملک و محیط از نظر ارزش مالی بسیار بالا خواهد رفت. پس به صورت خلاصه، طراحی دکوراسیون و چینش منزل هم برای خودتان مفید است و هم برای دیگران. اما لازم است بدانید، مسئله دکوراسیون بسیار فراتر و دقیق‌تر از جا به جایی چند مبل و قاب و عکس است. اصول و نکات مهمی در این زمینه وجود دارد که با رعایت کردن آنها می‌توانید یک محیط جذاب و عالی برای زندگی بسازید. برای کسب اطلاع از این نکات، همراه ما باشید.

اصول مهم در طراحی دکوراسیون خانه

قبل از آنکه بخواهید دکوراسیون خانه را تغییر دهید و یا یک خانه را مطابق با علم و هنر دیزاین طراحی کنید، باید چند اصل و نکته را به خاطر بسپارید. این اصول مخصوصا برای کسانی مفید است که قرار است از صفر تا صد یک منزل را بچینند. به عنوان مثال به نظر ما مطالعه این اصول برای عروس و دامادها بسیار مهم است. زیرا خانه اول، طراحی اول و اولین محیطی که قرار است در آن وقت بگذرانید باید عالی باشد. پس به این اصول دقت کنید.

اصل اول؛ هماهنگی وسایل

برای طراحی چیدمان خانه باید یک تم اصلی را در نظر بگیرید. انواع مختلفی برای تم خانه وجود دارد. که در ادامه به صورت دقیق تر انواع تم چیدمان منزل را توضیح خواهیم داد. نکته‌ای که باید دقت داشته باشید، این است که در هر طراحی، باید بین لوازم منزل یک هماهنگی وجود داشته باشد. به همین جهت بسیار مهم است که کدام وسایل را اول خریداری کنید. به عنوان نمونه خرید مبل را هیچ وقت اول کار انجام ندهید.

مبل وسیله‌ای است که باید با دیگر اجزاء اصلی محیط هماهنگ شود. زمانی که شما برای خرید لوازمی مانند مبل بدون در نظر گرفتن لوازم دیگر می‌روید، در فروشگاه فقط مبلمان و طرح آن را می‌بینید. در حالی که مسائلی مانند ابعاد، اندازه، رنگ، طرح و… باید در نظر گرفته شود. ابتدا تم اصلی را انتخاب کنید سپس سراغ وسایل دیگر بروید. اینکه چون خانه خالی است پس ابتدا مبلمان بخریم، ایده کاملا غلطی است.

طراحی دکوراسیون خانهاصل دوم؛ خرید وسایل با اندازه مناسب

ابعاد و اندازه یک مسئله بسیار مهم در طراحی دکوراسیون خانه و حتی محیط‌های دیگر است. مسئله‌ای که متاسفانه در خانه‌های ایرانی کمتر به آن دقت می‌شود. تفاوتی ندارد خانه شما بزرگ است یا کوچک، ویلایی است یا آپارتمانی، در هر محیطی باید مطابق با اندازه‌های محیط لوازم خود را خریداری کنید. پس قبل از هر چیزی ابتدا طول و عرض و ارتفاع تا سقف هر اتاق را اندازه گیری کنید. در اندازه گیری‌ها موانعی مانند ستون‌ها، رادیاتورها و… را نیز لحاظ کنید. هر چه دقیق‌تر باشد بهتر است. پنجره‌ها را و درها را با کمی حاشیه اندازه گیری کنید. همه این اندازه گیری ها به شما کمک می‌کند وسایلی را خریداری کنید که مناسب با ابعاد منزل شما باشد. محیط منزل نباید زیاد شلوغ و یا زیاد خلوت به نظر برسد.

طراحان حرفه‌ای با استفاده از نرم افزارهای مختلف این ابعاد را تبدیل به دیتا و داده می‌کنند. این داده‌ها به آنها کمک می‌کند تا یک طرح کلی و دقیق از خانه در دست داشته باشند تا طبق نقشه، دیزان و طراحی را آغاز کنند. با این کار شما می‌توانید طرح‌های مختلف را به صورت عکس مشاهده کنید و به نتیجه دلخواه برسید. قطعا اگر می‌خواهید یک دکوراسیون حرفه‌ای داشته باشید باید از همین مسیر بروید.

اصل سوم؛ تناسب را رعایت کنید

فراموش نکنید، هدف از طراحی دکوراسیون خانه فقط پر کردن فضا نیست. گاهی وقت‌ها پر نکردن و خالی گذاشتن یک قسمت بهترین تصمیمی است که می‌توانیم بگیریم. پس فقط به فکر پر کردن هر جای خالی نباشید. قرار نیست تمام دیوارهای شما از قاب عکس و… پر باشد. قرار نیست گوشه به گوشه‌ی خانه پر از المان‌ها و وسایل مختلف باشد. تفاوت یک طراحی حرفه‌ای با دیگر طراحی‌ها، در همین نکات است.

 بسیاری از اوقات دیده‌ایم در خانه‌هایی با متراژ معمولی، دو دست مبلمان وجود دارد. این کار نه تنها نشانی از زیبایی ندارند، بلکه بیانگر یک سلیقه‌ی بسیار ضعیف است. در یک خانه با دیزاین حرفه‌ای هر چیز باید سر جای خودش باشد. همچنین وسایل باید به اندازه و متناسب با محیط در نظر گرفته شود. برای یک آپارتمان 50 متری، خرید یک تلویزیون 60 اینچی یک حرکت غیر معقولانه است.

دکوراسیون منزلاصل چهارم؛ کلیشه ها را رها کنید

رها کردن کلیشه‌ها در دکوراسیون داخلی خانه یه اصل مهم است که می‌تواند سکوی پرتاب شما به سمت دنیایی از زیبایی‌ها باشد. البته این کار قطعا در ابتدا سخت است. متاسفانه سلایق بسیاری از ما با قرار گرفتن در محیط و تحت تاثیر دیگران بودن شکل گرفته است. به همین دلیل اگر توجه کنید امروزه بسیاری از خانه‌ها و طراحی‌های آنها شبیه به هم هستند. افراد لوازم و وسایل مشابه یکدیگر خریداری می‌کنند و می‌ترسند اگر مدل دیگری را انتخاب کنند، زشت باشد. به عنوان مثال مدتی است که در بسیاری از خانه‌های ایرانی، فرش کرمی و رنگ بسیار روشن دیده می‌شود. منکر زیبایی این فرش‌ها نیستیم. اما آیا مدل‌های دیگر فرش جذاب نیستند؟ آیا همه محیط‌ها و خانه‌ها برای این مدل از فرش‌ها مناسب هستند؟

رها کردن کلیشه می‌تواند دست طراح محیط را بسیار باز کند. لازم نیست مبلمان حتما به دیوار چسبیده و یا در گوشه‌های خانه باشند. لازم نیست مبلمان تکمیل باشد، استفاده از صندلی‌های راحتی و بالش‌های مخصوص نیز ایده‌ جذابی است. از این مثال‌ها بسیار زیاد است. برای اینکه از کلیشه‌ها فرار کنید، لازم است با یک طراح داخلی خلاق، حرفه‌ای و متخصص صحبت کنید و از او بخواهید خانه‌ی شما را تبدیل به زیبایی رویاهای شما بکند.

اصل پنجم؛ دیوارها، کلیدی ترین نقاط در طراحی

دیوارها مانند پس زمینه اصلی در هر خانه‌ای هستند. در خانه‌های آپارتمانی دیوار نقش بسیار پررنگ‌تری را ایفا می‌کند. به صورت کلی باید قبل از هر چیز، دیوارها را طراحی کنید. اگر قرار است از کاغذ دیواری استفاده کنید، طرح مناسب را پیدا کنید. اگر قرار است رنگ کنید، به دنبال رنگ مورد نظر بگردید. توجه کنید که باید رنگ و طرح دیوار و دکوراسیون خانه هماهنگ باشد. به عنوان مثال نمی‌توان در خانه‌ای با کاغذ دیواری‌های طرح دار مجلل، یک طراحی مینیمال و ساده پیاده کرد. پس طرح دیوار را با طرح کلی خانه هماهنگ کنید. توجه داشته باشید، یکدست بودن تمام خانه چه در رنگ و چه در کاغذ دیواری، ایده خوبی نیست. در اتاق‌های خواب و یا اتاق کودکان می‌توانید از رنگ و طرح‌های جذاب و اکتیو استفاده کنید. در اتاق کار از رنگ مشکی یا رنگ‌های خنثی استفاده کنید.

آویزها، قاب‌ها و المان‌های مختلف مانند شلف‌ها نیز از طراحی‌های مربوط به دیوار است. توصیه می‌کنیم ابتدا طرح و رنگ دیوار را طراحی، و سپس نصب این وسایل را به بعد از مبلمان کردن منزل موکول کنید. زیرا هماهنگی در این بخش بسیار مهم و کلیدی است. نمی‌توان در یک خانه مدرن، یک نقاشی از شاهنامه روی دیوار نصب و یا یک تابلو فرش سنتی را آویزان کرد. اگر به دنبال مطالب بیشتر در این زمینه هستید، از مطلب دکوراسیون داخلی دیدن کنید.

طراحی داخلی منزلانواع  مدل طراحی برای چیدمان منزل

در ابتدای مطالب بیان کردیم، طرح‌ها و مدل‌های مختلفی برای طراحی دکوراسیون منزل وجود دارد. اولین قدم شما این است که یک سبک را انتخاب کنید و یک تصویر ذهنی از آن ایجاد کنید. اگر هیچ ایده‌ای ندارید قطعا یک طراح حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند. در مطلب طراحی دکوراسیون تجاری هم اشاره شد که انتخاب طرح و تم اولیه تا چه اندازه اهمیت دارد. برای اینکه بتوانید بهتر یک طرح کلی را انتخاب کنید، با برخی از معروف‌ترین این طرح‌ها آشنا می‌شویم.

  • طراحی مدرن

طراحی دکوراسیون مدرن در منزل یک ایده بسیار جذاب و زیبا برای دوست داران دنیای مدرن است. در این طراحی استفاده از رنگ‌های خنثی و المان‌های جذاب بسیار اهمیت دارد. استفاده از خطوط صاف، چینش منظم و استفاده از نهایتا دو رنگ، از اصول طراحی مدرن است. سبک مدرن نوعی طراحی مناسب برای آپارتمان‌ها و فضاهای بسته است.

  • طراحی مینیمال

طراحی مینیمال را هم به نوعی می‌توان زیر مجموعه‌ای از طراحی مدرن نامید. شنیده‌اید که می‌گویند زیبایی در سادگی است؟ سبک مینیمال که در سالهای اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است، نوعی از طراحی داخلی است که در آن سادگی، رنگ‌های خنثی و استفاده از المان‌های مفهومی لحاظ شده است. اگر از آن دسته از افراد هستید که از شلوغ کاری خوشتان نمی‌آید، نمونه‌های این سبک را ببینید.

  • شابی شیک

از دنیای ساده‌ها به دنیای شلوغ‌ها می‌رویم. برخی از افراد دوست دارند منزلشان پر از جذابیت‌های بصری باشد. به نحوی که هر کجا را نگاه کنند، المانی توجه آنها را به خود جلب کند. سبک شابی شیک را برای چنین افرادی درست کرده اند. چراغ‌های متنوع، نور مناسب، پارچه‌های طرحدار و گل گلی و به صورت خلاصه یک فضای کاملا اکتیو و شاد.

  • اسکاندیناویایی

شاید برخی از خانه‌ها را دیده باشید که وسایل چوبی در آنها بیشتر از وسایل دیگر به چشم می‌خورد. اصطلاحا این سبک را اسکاندیناویایی می‌نامند. المان‌های چوبی و طرح‌های طبیعی و جذاب روی چوب از ویژگی‌‌های این سبک است.

  • هاوایی یا مدیترانه ای

عاشق گل و گیاه هستید؟ پس حتما لازم است سری به نمونه طراحی‌های سبک هاوایی یا مدیترانه‌ای بیندازید. استفاده زیاد از گل و گیاه، پرده‌های سفید، طیف رنگی جذاب و شاد از نکات جذاب این سبک است.

  • ایرانی (سنتی)

بسیاری از ما به دنبال حس نوستالژیکی هستیم که در دوران کودکی تجربه کردیم. حال اگر این حس را به صورت ویژه تقویت کنیم و وارد طراحی داخلی منزل کنیم، نتیجه بسیار جذاب خواهد بود. استفاده از فرش‌های ایرانی غالبا قرمز یا فیروزه‌ای، وسایل تزئینی برنجی، المان‌های سنتی و… از ویژگی‌های این سبک است. سبک ایرانی گرما و صمیمیت فوق العاده به محیط زندگی می‌بخشد.

طراحی چیدمان منزلطراحی دکوراسیون خانه با تیم حرفه ای سرنقش

همانطور که ممکن است تاکنون متوجه شده باشید، طراحی دکوراسیون خانه یک دنیای بزرگ و گوناگون است. مدل‌ها و طرح‌های مختلفی برای انواع دکوراسیون وجود دارد. اگر ذهن شما مانند بسیاری از افراد دیگر درگیر به وجود آوردن یک خانه‌ی خاص و متفاوت است، بگذارید به شما کمک کنیم. طراحی دکوراسیون یک هنر کاملا علمی است که امروزه در دانشگاه‌ها و مراکز مختلف تدریس می‌شود. اما داشتن علم و تخصص به تنهایی کافی نیست. تجربه نیز یک ستون مهم برای طراحی چیدمان منزل است. مجموعه سرنقش هر دو ویژگی را در کنار هم دارد. با سرنقش شما می‌توانید رویای خود را رنگ واقعیت بزنید و در خانه‌ی آرزوهای خود زندگی کنید.

نگران هزینه‌ها و مشکلات نباشید. همه چیز را به سرنقش بسپارید. این مجموعه از صفر تا صد طراحی و دیزاین منزل شما را به عهده می‌گیرد. هم اکنون می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و رسیدن به یک تصمیم نهایی با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست