ظاهر رستوران به شیوه های گوناگونی بر مشتری تاثیر می گذارد. سبک طراحی دکوراسیون رستوران سنتی هنوز هم بسیار محبوب و مورد پسند است. اما دکوراسیون سنتی نیز همانند سایر سبک ها در معماری و دکوراسیون داخلی، تغییر و تحولات زیادی به همراه داشته است و رستوران های مجلل و مدرنیته پدید آمده است. انتخاب سبک رستوران سنتی و مدرنیته کاملا به سلیقه مشتریان مربوط است و همچنین با توجه به مکانی که قصد افتتاح رستوران خود را در آن دارید توجه کنید. چرا که سبک رستوران مورد نظر ارتباط تنگاتنگی با مکان شما دارد. ما در این مقاله قصد داریم تفاوت دکوراسیون رستوران سنتی و مدرنیته را بررسی کنیم.پس در ادامه مطلب ما راهمراهی کنید.

دکوراسیون رستوران سنتی

متریال مصرفی در طراحی دکوراسیون رستوران سنتی و مدرنیته

یکی از تفاوت‌های مشخص در طراحی رستوران سنتی و مدرنیته انتخاب متریال‌های مصرفی است. نام رستوران سنتی تعیین کننده فضایی از معماری سنتی با سبک ایرانی برای است. به طور مثال تخت‌های سنتی ایرانی ،نمای آجری و ستون های بزرگ .حال باید با دقت بسیار زیادی متریال‌ها را برای ایجاد فضای سنتی یا مدرن انتخاب کرد. آجر قزاقی از محبوب‌ترین مصالحی است که در طراحی دکوراسیون سنتی استفاده می‌شود. باید توجه کرد که در معماری سنتی ایرانی چه مصالحی محبوبیت داشتند و آن‌ها را در اولویت لیست قرار داد. کاشی‌های با رنگ‌های متنوع همانند انواع ترکیب‌های آبی فیروزه‌ای و استفاده از شیشه‌های رنگی برای پنجره‌ها، پس از آجر، محبوب‌ترین بخش است.انتخاب کفپوش مناسب نیز تا حد زیادی به سبک طراحی دکوراسیون بستگی دارد. اما در سبک رستوران مدرنیته ترکیب چوب تیره و روشن، لمینت، سرامیک یا سنگ فرش از مواردی هستند که می‌توان استفاده کرد. حتما مصالحی را باید انتخاب کردکه به راحتی قابلیت تمیز شدن دارند.

رستوران سنتی و مدرنیته

طراحی نمای خارجی رستوران سنتی و مدرنیته

اولین تفاوت در طراحی رستوران سنتی و مدرنیته را می‌توان از طراحی نمای خارجی آن‌ها متوجه شد. همه از اهممیت طراحی نمای خارجی رستوران برای جلب نظر مشتری و برقراری ارتباط با افراد آگاه هستند. طراحی نمای خارجی هماهنگ با سبک طراحی داخلی رستوران باشد. پس برای اولین قدم باید برای طراحی دکوراسیون رستوران ایرانی سنتی نمای آجری به همراه طاق یکی از انتخاب‌ها باشد. زیرا می‌تواند به شکلی بارز حال و هوای فضای داخلی را به مشتری القا کند.طراحی رستوران در فضای باز و وجود پنجره‌های بزرگ رو به فضای باز و سرسبز نیز از موارد بسیار محبوب و پرطرفدار است. اگر فضای کافی در اختیار است حتما برای طراحی و چیدمان صندلی در این فضا برای سرو غذا باید برنامه ریزی کرد.

نمای رستوران سنتی و مدرنیته

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون رستوران

انتخاب رنگ از مهمترین موضوعات در طراحی دکوراسیون داخلی است. روانشناسی رنگ‌ها، مد و سبک طراحی دکوراسیون همگی در انتخاب رنگ تاثیر به سزایی دارند.استفاده از رنگ‌هایی همانند آبی روشن وترکیب آن با خاکستری و یا استفاده از رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی و قالب، محبوبیت زیادی در طراحی دکوراسیون رستوران مدرن دارند.زمانی که شخصی در یک فست فود حضور دارد قطعا تمایل به سرو سریع غذا و ترک محل خواهد داشت. همه این موارد به دلیل انتخاب رنگ‌های پرانرژی همانند قرمز و نارنجی است. پس باید رنگی را انتخاب کرد که علاوه بر ایجاد فضایی آرام بخش به هنگام سرو غذا، فضایی برای آرامش ذهنی مشتریان فراهم شود. اصول و قوانین زیادی برای انتخاب رنگ منطبق بر سبک طراحی دکوراسیون رستوران سنتی و مدرن وجود دارد.حتما از ترکیب رنگ‌ها برای جلوگیری از ایجاد فضایی گرم یا سرد در محیط داخلی جلوگیری شود.

انتخاب رنگ در معماری سنتی

طراحی سقف و نورپردازی در طراحی دکوراسیون رستوران سنتی و مدرنیته

سقف و نورپردازی نیز تا حد زیادی به سبک طراحی دکوراسیون بستگی دارد. ایوان بزرگ با ستون‌های بلند، طاق گنبدی شکل و قوس دار و طراحی ویترین‌های سنتی از ویژگی بارز و مشخص طراحی سنتی است. سقف با گچبری‌های خاص و یا با طرح‌های ستونی و منحنی نیز بسیار مناسب سبک طراحی مدرنیته هستند. سقف کناف که یکی از بهترین و محبوب‌ترین انتخاب‌ها است که به وفور در دکوراسیون مدرن استفاده می‌شود، گزینه خوبی برای طراحی و دیزاین سقف رستوران ایرانی مدرن است.اگر فضایی در محوطه باز وجود دارد، حتما باید از آن استفاده کرد. برای رستوران باید یک فضای نورگیر یا پنجره‌های بزرگ در نظر گرفت. فضایی که با نور طبیعی روشن می‌شود، حال و هوایی گرم به محیط می‌بخشد. سبک نورپردازی طراحی دکوراسیون رستوران ایرانی سنتی و مدرن با توجه به انتخاب رنگ، فضای موجود و خدماتی که قصد ارائه آن‌ها است متفاوت خواهد بود.

طراحی سقف در رستوران در رستوران مدرن

تزئینات و لوازم مصرفی در رستوران سنتی و مدرنیته

استفاده از تابلوهای تزئیناتی در سرتاسر سالن و دیوارها مطابق با سبک طراحی رستوران سنتی و مدرنیته یکی از بهترین انتخاب‌ها است. انتخاب دیوارکوب به شکل سنتی و مدرن نیز زیبایی فضای داخلی را چند برابر می‌کند. تابلوهای قدیمی، سرامیک‌های نقاشی شده، کاشی کاری، استفاده از عتیقه‌جات و طراحی قفسه‌های سنتی از محبوب‌ترین تزئینات در طراحی دکوراسیون رستوران سنتی هستند.استفاده از آجر، اکسسوری‌های چوبی، سنگ‌های گران بها و قیمتی، علاوه بر ایجاد فضایی منحصر به فرد، فضایی شکوهمند را در رستوران مدرن ایجاد می‌کند.فلز مس یکی از متریال‌های محبوب در سال ۲۰۱۹ و سبک طراحی دکوراسیون مدرن است. انتخاب ظروف مسی برای سرو غذا در رستوران‌های ایرانی سنتی و انتخاب ظروف چینی مدرن و مجلل، تاثیر به سزایی برای هماهنگی متریال‌های مصرفی در فضای رستوران دارند.طراحی و انتخاب صندلی و طریقه چیدمان آن‌ها نیز از سبک طراحی دکوراسیون مدرن و سنتی تاثیر می‌بیند.همه مواردی که توضیح داده شد باید در هماهنگی کامل با یکدیگر طراحی و پیاده‌سازی شوند. هماهنگی بین سبک غذا، منو، خدمات و طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است.

تفاوت دکوراسیون رستوان سنتی و مدرنیته

دکوراسیون رستوران ایرانی

دکوراسیون رستوران به سبک ایرانی تفاوت چندانی با رستوران های سنتی ندارند. تنها تفاوت آن ها این است که تا حدودی با مدرنیته تلفیق شده و رستوران های ایرانی را تشکیل داده اند. در رستوران های ایرانی به طور معمول میز و صندلی های چوبی یا تخت های چوبی پا برجا است. اما ممکن است در دکوراسیون رستوران سنتی ایرانی طراحی دیوار، اکسسوری ها، میز و فضای اطراف رستوران مدرن تر باشد. البته ناگفته نماند که رستوران ایرانی و سنتی را می توان با هم تلفیق کرد و جلوه ای جذاب و شگفت انگیزی ایجاد کرد.

دکوراسیون رستوران مدرن

برخی افراد مدرن بودن یک رستوران را به لوکس یا گران بودن آن می دانند. اما در اصل رستوران های مدرن با حداقل هزینه و کاملا ساده و مینیمال طراحی می شوند. دکوراسیون رستوران به سبک مدرن این روز ها طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده و در بین کوچک و بزرگ محبوب است. یکی از مهمترین طرح هایی که در رستوران های مدرن پیاده سازی می شود، طرح های کاملا ساده بدون هیچ زرق و برقی است. این طرح ها می تواند از چوب، فلز، شیشه، مس یا دیگر جنس ها باشد.

قوانین معماری رستوران

نوع معماری از ضوابط طراحی رستوران محسوب می شود و باید به آن توجه زیادی داشته باشید. باید نوع معماری رستوران خود را طبق مکان و محل قرارگیری رستوران انتخاب کنید. همچنین، لازم است که بدانید انواع مختلفی وجود دارد که شامل: رستوران های معمولی، رستوران های سنتی، رستوران های با میز سلف سرویس، رستوران های ویژه، رستوران های بوفه، گریل روم، فود کورت و تریا می باشد و نتیجه می گیریم نوع معماری به نوع رستوران هم مرتبط است.

قوانین و ضوابط طراحی داخلی رستوران

طراحی داخلی رستوران مرتبط به فضای درونی است و تمام وسایل و اکسسوری های موجود در فضا باید به گونه ای چیده شده باشد که مشتری جذب شود. دکوراسیون داخلی برای فضا های رسمی و غیر رسمی کاملا متفاوت است و باید به این نکته توجه داشته باشید. به عنوان مثال در رستوران های غیر رسمی که معمولا خانواده ها برای صرف غذا بدان جا می آیند، بهتر است دکوراسیون طوری چیده شده باشد تا حس راحتی را به مشتریان منتقل کند.

کلام آخر:

آنچه کاملا مشخص است انجام تمامی این کارها نیاز به تجربه، تخصص و دانش و آگاهی دارد. گروه طراحی دکوراسیون سایت سرنقش آماده ارائه تمامی خدمات صفر تا صد در طراحی داخلی رستوران است. به کسب و کارتان جان تازه ای بدهید و بهترین ها را از ما بخواهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست